BUG LA BARBUT?

În cazul în care aveţi o nelămurire postaţi aici, de asemenea este locul unde puteţi găsi posibile rezolvări la problemele pe care le întâmpinaţi.
Închis
Avatar utilizator
Metin2 PvP Servers
Membru veteran
Membru veteran
Mesaje: 1756
Membru din: Mar Mar 08, 2016 8:32 pm

Joi Aug 10, 2017 11:44 pm

Sunt constient ca foarte multe persoane sunt de parere ca sistemul de barbut are sau a avut buguri. Multi merg pe premiza ca X are bug, prin urmare si Y poate avea bug. Acest lucru nu este adevarat deoarece sistemul de barbut nu este deosebit de complex. De fapt, numerele generate nici nu sunt controlate de noi, server sau jucatori.

Pentru a intelege ce inseamna un numar "la intamplare", avem urmatorul articol:
https://www.random.org/randomness/

Acesta explica cum sunt generate numerele aleatorii pe un sistem de operare. In esenta, numerele sunt calculate in functie de anumiti factori peste care un utilizator nu are control.
Si totusi, daca imi dau seama de acesti factori, pot controla numarul? NU.

Metin2 LastFight nu a creat propria functie pentru numere la intamplare (ar fi ridicol si fara de folos), ceea ce inseamna ca singura functie ce se ocupa cu generarea numerelor este in SERVER si este inclusa in limbajul de programare C++. Astfel, utilizatorii pot cere un numar la intamplare, dar nu au niciun impact asupra formarii acestuia. Practic, daca spui ca exista bug la sistemul de barbut din cauza unor factori de care nu tine functia cont (cum ar fi ca ai combo activat - credeti ca cei ce lucreaza la C++ au facut functia special pentru Metin2? daca da, ganditi-va din nou), poti la fel de bine sa ii spui profesoarei tale de informatica de numarul tau la intamplare si cum i-a picat mai mare colegului din stanga pentru ca afara ploua. Exact, nu are nicio noima. Prin urmare, daca apesi primul sau al doilea nu conteaza. Nu vei avea niciun avantaj daca apesi cu o fractiune de secunda mai tarziu sau mai devreme. Serverul nu se uita la tine sa iti admire ritualul de urcat pe cal de 3 ori si dat cerceii si papucii jos.

Odata ce 2 jucatori apasa "Accepta" in fereastra de barbut, este trimis un pachet de date la server ce ii spune serverului sa genereze 2 numere la intamplare. Pe urma, serverul raspunde cu 2 numere generate. De aici reiese ca SERVERUL genereaza numerele. In concluzie, numerele sunt generate pe acelasi sistem de operare in acelasi timp (cu cateva milisecunde intre maxim), deci conditiile sunt aproape la fel. Cei 2 jucatori primesc raspunsul de la server si numerele se afiseaza. Totusi, intreg procesul este incredintat serverului.

"exista un delay cand apesi nu stiu cum"
Orice delay este numit lag. In cazul asta, lagul provine de la server. Mereu va exista lag atat timp cat nu va jucati de pe reteaua serverului direct. Daca nu ar exista lagul, atunci paginile la browser s-ar incarca imediat dupa ce ai apasa un buton (si nu ai mai vedea o pagina alba, chit ca acest lucru se petrece pentru jumatate de secunda sau 3 sferturi).

Nu exista bug la numerele de la barbut.
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
MT2 Hammer
Membru activ
Membru activ
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 26, 2016 1:32 pm
Oraş: Lyon
Status: #rezist.
Regat: Galben
Caracter: Sura
Breaslă: ❤hate.

Joi Aug 10, 2017 11:47 pm

bravooo
Avatar utilizator
Metin2 Level
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 759
Membru din: Dum Mar 05, 2017 1:48 am

Joi Aug 10, 2017 11:50 pm

Bravo ☺
Avatar utilizator
MT2 Server PvM
Membru activ
Membru activ
Mesaje: 339
Membru din: Vin Oct 14, 2016 1:49 am
Oraş: Constanta
Status: NeverGiveUp
Regat: Roşu
Caracter: Sura
Breaslă: MYSQLR00T

Joi Aug 10, 2017 11:53 pm

Reaper este pe val =))
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Top Metin2
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 513
Membru din: Lun Apr 17, 2017 5:16 pm
Oraş: Am
Status: N-am
Regat: Galben
Caracter: Şaman
Breaslă: Koei

Vin Aug 11, 2017 12:04 am

'' Daca asteaptă 2 secunde după ce am dat eu acceptă si după apasă, el castigă'' . Am testat acest lucru in toate felurile posibile si nu exista nici un factor care influenteaz acest lucru este pur si simplu vorba de noroc.
Cei care chiar credeti ca acest sistem este influentat de incantatii voodoo si sunteti ferm convinsi ca exista un anume bug va rog sa veniti cu un video/dovada care sa arate acest lucru.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Metin2 PvP Servers
Membru veteran
Membru veteran
Mesaje: 1756
Membru din: Mar Mar 08, 2016 8:32 pm

Vin Aug 11, 2017 12:13 am

[GM]Keni scrie:'' Daca asteaptă 2 secunde după ce am dat eu acceptă şi după apasă, el castigă'' . Am testat acest lucru în toate felurile posibile şi nu exista nici un factor care influenteaz acest lucru este pur şi simplu vorba de noroc.
Cei care chiar credeti ca acest sistem este influentat de incantatii voodoo şi sunteti ferm convinsi ca exista un anume bug va rog sa veniti cu un video/dovada care sa arate acest lucru.
Sa nu mentionez ca dovada nu trebuie sa constea in "am dat de 10 ori si am avut dreptate de 9 ori".
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Hard Metin2 PvM
Membru hiperactiv
Membru hiperactiv
Mesaje: 1270
Membru din: Vin Aug 12, 2016 12:01 am
Oraş: Bucuresti
Status: #SDG
Regat: Galben
Caracter: Ninja
Breaslă: StealingLife

Vin Aug 11, 2017 1:13 am

Dak tu ziki man.
Imagine
Avatar utilizator
PvP Metin2
Membru onorific
Membru onorific
Mesaje: 2528
Membru din: Dum Feb 07, 2016 8:13 pm
Status: mda

Vin Aug 11, 2017 1:36 am

[GM]Keni scrie:'' Daca asteaptă 2 secunde după ce am dat eu acceptă şi după apasă, el castigă'' . Am testat acest lucru în toate felurile posibile şi nu exista nici un factor care influenteaz acest lucru este pur şi simplu vorba de noroc.
Cei care chiar credeti ca acest sistem este influentat de incantatii voodoo şi sunteti ferm convinsi ca exista un anume bug va rog sa veniti cu un video/dovada care sa arate acest lucru.
Incantaţii voodoo =)). V-aţi plâns când era comanda /dice că există bug, că x îşi face zarul, că y joacă cu combo şi dă numere mari, că se urcă pe cal, că nu are iteme pe el, etc. Şi atunci numerele generate erau la fel de random ca şi acum. :-B
Metin2 PvP Server MT2
Level Event Easy PvM Hard Origins Aeldra Top Rubinum Azyrah Hammer Rop Rop2 International player players online MMORPG servers servere Rodnia Solana
Avatar utilizator
MT2 PvM Server
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 735
Membru din: Mar Iul 19, 2016 12:55 am
Status: B.M.V
Caracter: Războinic
Breaslă: BlackTerror

Vin Aug 11, 2017 2:07 am

Dacă mă rog la Dumnezeu dau numai 100!
Imagine Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Strawbz
Membru activ
Membru activ
Mesaje: 188
Membru din: Mie Feb 01, 2017 11:38 pm
Oraş: #Focşangeles
Status: Full Of Flaws ❤️
Regat: Galben
Caracter: Şaman
Breaslă: În toate

Vin Aug 11, 2017 2:51 am

Haideți că vă explic eu cum se face renumitul "bug la barbut" folosit de toți mafioții servărului.
1. Trebuie sa ai grad negativ, mai exact -12
2. Trebuie sa ai doar 1 itm echipat şi acela să fie coiful de 41 cu regenerare pv şi hh(fix în ordinea asta)
3. Te dai pe "alianță"
4. Trebuie sa îți dai grupă cu pv de pe alt caracter care trebuie să fie nea-apărat şaman(de preferat leac)
5. Faci negoț cu cel puțin 5k yang
6. Dezactivezi elixirul albastru
7. Dai click dreapta pe player, nu îi dai barbut încă ci cerere de prietenie(trebuie nea-apărat să o refuze)
8. Apeşi pe barbut
9. Pui itm în cel mai apropriat slot de picioarele caracterului tău
ŞI CEL MAI IMPORTANT PAS



10. Arunci pc-u pe geam!

Când vei intra pe metin, vei găsi itm-le tale cât şi a player-ului respectiv la tine în depozit.

DE PRECIZAT CĂ ACEASTĂ TEHNICĂ ESTE FOARTE GREU DE CONTROLAT!
Avatar utilizator
Metin2 Aeldra
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 794
Membru din: Joi Iul 13, 2017 8:15 pm

Vin Aug 11, 2017 10:49 am

Strawbz scrie:Haideți că vă explic eu cum se face renumitul "bug la barbut" folosit de toți mafioții servărului.
1. Trebuie sa ai grad negativ, mai exact -12
2. Trebuie sa ai doar 1 iteme echipat şi acela să fie coiful de 41 cu regenerare pv şi hh(fix în ordinea asta)
3. Te dai pe "alianță"
4. Trebuie sa îți dai grupă cu pv de pe alt caracter care trebuie să fie nea-apărat şaman(de preferat leac)
5. Faci negoț cu cel puțin 5k yang
6. Dezactivezi elixirul albastru
7. Dai click dreapta pe player, nu îi dai barbut încă ci cerere de prietenie(trebuie nea-apărat să o refuze)
8. Apeşi pe barbut
9. Pui iteme în cel mai apropriat slot de picioarele caracterului tău
ŞI CEL MAI IMPORTANT PAS



10. Arunci pc-u pe geam!

Când vei intra pe metin, vei găsi itm-le tale cât şi a player-ului respectiv la tine în depozit.

DE PRECIZAT CĂ ACEASTĂ TEHNICĂ ESTE FOARTE GREU DE CONTROLAT!
Aşa fac şi eu
Avatar utilizator
Metin2 Wiki
Membru hiperactiv
Membru hiperactiv
Mesaje: 1061
Membru din: Mar Mar 15, 2016 3:56 pm

Vin Aug 11, 2017 12:46 pm

bv man esti unze
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Metin2 2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 525
Membru din: Lun Iun 13, 2016 6:26 pm
Oraş: București
Status: Good girl ❤️
Regat: Roşu
Caracter: Şaman

Vin Aug 11, 2017 1:14 pm

Strawbz scrie:Haideți că vă explic eu cum se face renumitul "bug la barbut" folosit de toți mafioții servărului.
1. Trebuie sa ai grad negativ, mai exact -12
2. Trebuie sa ai doar 1 iteme echipat şi acela să fie coiful de 41 cu regenerare pv şi hh(fix în ordinea asta)
3. Te dai pe "alianță"
4. Trebuie sa îți dai grupă cu pv de pe alt caracter care trebuie să fie nea-apărat şaman(de preferat leac)
5. Faci negoț cu cel puțin 5k yang
6. Dezactivezi elixirul albastru
7. Dai click dreapta pe player, nu îi dai barbut încă ci cerere de prietenie(trebuie nea-apărat să o refuze)
8. Apeşi pe barbut
9. Pui iteme în cel mai apropriat slot de picioarele caracterului tău
ŞI CEL MAI IMPORTANT PAS



10. Arunci pc-u pe geam!

Când vei intra pe metin, vei găsi itm-le tale cât şi a player-ului respectiv la tine în depozit.

DE PRECIZAT CĂ ACEASTĂ TEHNICĂ ESTE FOARTE GREU DE CONTROLAT!


EU MORR
Imagine
Avatar utilizator
Roonie
Membru activ
Membru activ
Mesaje: 191
Membru din: Sâm Feb 11, 2017 7:17 pm

Vin Aug 11, 2017 2:40 pm

Strawbz scrie:Haideți că vă explic eu cum se face renumitul "bug la barbut" folosit de toți mafioții servărului.
1. Trebuie sa ai grad negativ, mai exact -12
2. Trebuie sa ai doar 1 iteme echipat şi acela să fie coiful de 41 cu regenerare pv şi hh(fix în ordinea asta)
3. Te dai pe "alianță"
4. Trebuie sa îți dai grupă cu pv de pe alt caracter care trebuie să fie nea-apărat şaman(de preferat leac)
5. Faci negoț cu cel puțin 5k yang
6. Dezactivezi elixirul albastru
7. Dai click dreapta pe player, nu îi dai barbut încă ci cerere de prietenie(trebuie nea-apărat să o refuze)
8. Apeşi pe barbut
9. Pui iteme în cel mai apropriat slot de picioarele caracterului tău
ŞI CEL MAI IMPORTANT PAS



10. Arunci pc-u pe geam!

Când vei intra pe metin, vei găsi itm-le tale cât şi a player-ului respectiv la tine în depozit.

DE PRECIZAT CĂ ACEASTĂ TEHNICĂ ESTE FOARTE GREU DE CONTROLAT!
Idem
Gg straw =))))
Avatar utilizator
vladoles
Începător
Începător
Mesaje: 57
Membru din: Lun Iul 24, 2017 10:08 am

Vin Aug 11, 2017 2:43 pm

Nu jucati barbut! Jocul acesta va slabeste fizic si putin psihic ca mary virginelu
Avatar utilizator
ZegaFredo
Jucător
Jucător
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 10, 2017 3:10 pm

Vin Aug 11, 2017 2:44 pm

E forta noul barbut fata de cel vechi...
Avatar utilizator
[NR1]DokitaSEF
Începător
Începător
Mesaje: 67
Membru din: Mie Aug 02, 2017 2:30 pm

Vin Aug 11, 2017 5:19 pm

vladoles scrie:Nu jucati barbut! Jocul acesta va slabeste fizic şi putin psihic ca mary virginelu
mor:)))))
Avatar utilizator
CappuIsBack
Începător
Începător
Mesaje: 99
Membru din: Lun Iul 17, 2017 1:05 am
Oraş: Galati
Regat: Galben
Caracter: Ninja
Breaslă: SweetLove

Vin Aug 11, 2017 6:43 pm

Frumos :)
Avatar utilizator
Aaa
Jucător
Jucător
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 05, 2017 2:14 am

Sâm Aug 12, 2017 8:43 am

Felicitari!
Închis