Norme de securitate pentru conturile dvs.

În această secţiune veţi putea posta orice ghiduri legate de Metin2.
Închis
Avatar utilizator
PvP Metin2
Membru onorific
Membru onorific
Mesaje: 2528
Membru din: Dum Feb 07, 2016 8:13 pm
Status: mda

Sâm Aug 13, 2016 2:58 am

Acest ghid a fost făcut pentru ca contul tău să aibă o protecţie cât mai mare.
1. Împărţirea contului pe mai multe calculatoare
1.1 Înainte de a pleca de la calculatorul unui prieten, vecin, unchi, etc şi ne-am conectat pe forum/site/, trebuie să verificaţi dacă nu aţi rămas conectat pe cont, eventual să ştergeţi Istoricul.
1.2 Dacă v-aţi conectat cu contul dvs. pe server de pe calculatorul unui prieten, vecin, etc, trebuie să verificaţi dacă nu aţi rămas conectat pe cont sau dacă datele dvs. de logare nu s-au salvat în client.

2. Softuri suspecte
2.1 Nu descărcaţi hackuri sau softuri care par suspecte. De multe ori, aceste programe conţin viruşi, eventual keylogger, care vor înregistra şi vor trimite celui care a făcut programul datele dvs.
Ce este un keylogger?
Keyloggerul este un executabil de tip exe, uneori găsit chiar şi în imagini (bind). Un keylogger, urmăreşte tastele victimei. Apoi aceste înregistrări ale tastelor/imagini/sunete sunt trimise prin email/ftp către cel care a creat keyloggerul. Keyloggerul intră în sistem şi rulează ascuns de sistemul de operare, în mod efectiv keyloggerul rulează ca o maşină virutală. Unele folosesc o tehnologie avansată, şi nu pot fii detectate aşa uşor. Într-un cuvant acest "Keylogger" vede tot ce facem.
Dacă luaţi o aplicaţie şi nu sunteţi aşa siguri de ea, folosiţi VirusTotal.
Ce este VirusTotal?
Este un site unde poţi scana orice fel de fişier, acest fişier va fi supus la scanare de către 42 de antivirusuri cu update la zii.
Cum ştergem un keylogger?
Un antivirus bun vă va ajuta întotdeauna să găsiţi potenţialul keylogger.
http://www.malwarebytes.org/ - pentru keyloggere şi alte prostii. Are o varianta gratuită. Puteţi şi să reformataţi PC-ul să scăpaţi, dacă nu sunteţi siguri că aţi scăpat cu antivirusul.

3. Scamming
3.1 Sunt şi alte metode de furat conturi decât keyloggere. În scaming, întâlnim site-uri cu care vă puteţi lua iteme site gratuite pe joc. Accesaţi un site doar dacă aţi fost anunţaţi pe forum de administratori sau pe joc de către un GM. Poate vă întrebaţi de ce nu aş intra pe site care zice că îmi dă iteme site gratuit? Păi odată ce aţi intrat pe site-ul ăla care vă dă iteme, o să vi se ceară username-ul şi parola de la contul dvs., dar nu se întâmplă nimic, nu primiţi niciun item site, doar că username-ul şi parola dvs. au fost trimise către administratorul site-ului şi el vă poate intra uşor pe cont ca să vă fure. În siteuri se găseşte o vurnerabilitate de tip "XSS", odată ce aţi accesat un link cu acestă vurnerabilitate, vi se pot fura "prăjiturile din browser" (cookies), yahoo foloseşte cookies, si multe multe alte site-uri. Tu intri pe pagina X stealeru de cookies îşi face treaba. Dar pentru asta există o protecţie sigură. Când accesaţi un site care vi se pare ciudat, vă recomand să folosiţi Firefox + Noscript pentru evitare atacurilor de acest gen.
NoScript este un tools, pentru Mozila Firefox îl găsiţi aici: http://noscript.net/ .

4. Parola
4.1 Întodeauna parola de la contul de pe forum trebuie să fie diferită faţă de cea de la email, facebook, contul de metin, ş.a.m.d, iar parola trebuie să conţină minim 6 caractere. Un exemplu de parolă puternică: d@r6!l3x0TzU

5. Parola la inventar
Ce este parola la inventar?
Parola la inventar este o protecţie la inventarul dvs., atunci când vă logaţi pe cont, trebuie să introduceţi de fiecare dată parola pusă de voi. Parola la inventar trebuie să fie formată doar din numere.
Imagine
De ce să îmi pun parolă la inventar?
În caz că un prieten, vecin, verişor, etc, vă sparge contul, dacă aveţi parola la inventar activată şi respectivul nu o ştie, nu vă poate atinge itemele, nu vă poate deschide inventarul ca să fure iteme.
Cum îmi pun parolă la inventar?
Pentru a vă pune parolă la inventar, trebuie să faceţi click pe Magainul general şi după accea pe Securitate cont
Imagine
Faceţi click pe Activare
Imagine
După accea introducem parola dvs.
Imagine
După ce aţi introdus parola:
Imagine
5.1 Întodeauna parola de la inventar trebuie să fie una formată din mai multe numere, nu vă băgaţi parole de genul 1234, 2222, ş.a.m.d, parola dvs. de inventar trebuie să fie una complexă, exemplu de parolă: 5981. Numărul 0 nu este acceptat în parola dvs. de la inventar.

Metin2 PvP Server MT2
Level Event Easy PvM Hard Origins Aeldra Top Rubinum Azyrah Hammer Rop Rop2 International player players online MMORPG servers servere Rodnia Solana

Website:

http://metin2lf.ro/
Metin2 PvP Server MT2
Level Event Easy PvM Hard Origins Aeldra Top Rubinum Azyrah Hammer Rop Rop2 International player players online MMORPG servers servere Rodnia Solana
Avatar utilizator
PvP Metin2
Membru onorific
Membru onorific
Mesaje: 2528
Membru din: Dum Feb 07, 2016 8:13 pm
Status: mda

Sâm Aug 13, 2016 11:14 am

Actualizat în data de 13 august, ora 11:14 am :!:
Metin2 PvP Server MT2
Level Event Easy PvM Hard Origins Aeldra Top Rubinum Azyrah Hammer Rop Rop2 International player players online MMORPG servers servere Rodnia Solana
Avatar utilizator
PvM Hard Metin2
Membru activ
Membru activ
Mesaje: 370
Membru din: Sâm Iun 11, 2016 10:24 pm

Sâm Aug 13, 2016 11:17 am

Jawwad scrie:3. Parola
3.1 Întodeauna parola de la contul de pe forum trebuie să fie diferită faţă de cea de la email, facebook, contul de metin, ş.a.m.d, iar parola trebuie să conţină minim 6 caractere. Un exemplu de parolă puternică: d@r6!l3x0TzU
Un alt mod de a-ti proteja contul este sa iti encriptezi parola dorita intr-un hash md5. Exemplu :
-md5 hash : qwerty = d8578edf8458ce06fbc5bb76a58c5ca4
Sper ca v-am fost de folos.








Cu multa stima si respect, HamatoYoshi.
Avatar utilizator
Metin2 Private
Membru veteran
Membru veteran
Mesaje: 1876
Membru din: Lun Iul 04, 2016 12:31 am
Oraş: Ma-ta
Status: ********
Regat: Roşu
Caracter: Războinic
Breaslă: FIŢĂ

Vin Oct 21, 2016 10:40 pm

Actualizat în data de 21 Octombrie, ora 22:40
Imagine
https://www.youtube.com/watch?v=pptgMvp9uf8
Închis