[GHID] Protejeaza-ti calculatorul Spyware !

Aici ajung toate subiectele care încalcă regulamentul forumului. Metin2 PvP Server MT2
Închis
Avatar utilizator
Metin2 PvM Server
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 688
Membru din: Vin Oct 14, 2016 11:53 am

Sâm Oct 29, 2016 3:16 am

Buna ziua , in acest topic am sa va vorbesc in mare despre SPYWARE !
Fiti foarte atenti !

Ce se intampla cu PC-ul meu ? :
-Prima intrebare pe care ne-o adresam cand nu mai putem folosi browser-ul, cand ne apar pe ecran mesaje ciudate si reclame nesolicitate, cand PC-ul merge din ce in ce mai incet. Fara a stii ce este spyware-ul e greu de raspuns la asemenea intrebari .

Ce este spyware-ul ? :
-Spyware-ul este in general definit ca un program care profita de vulnerabilitatile unui sistem in folosul unei terte persoane. Termenul vine de la a a spiona ; adica a culege informatii despre activitatea calculatorului si a le trimite unui server sau unei persoane. Spyware-ul poate face calculatorul sa functioneze greoi, il poate face vulnerabil la infestarea cu virusi si poate culege informatii confidentiale cum ar fi nume de utilizator pentru diferite aplicatii, parole si informatii despre carti de credit/ conturi bancare.

Ce sunt Adware, Malware, Trackware ? :
-Adware : este o sub-categorie a spyware-ului si este un program cu ajutorul caruia se face reclama unor produse sau servicii. Deseori aceste reclame apar chiar si dupa ce programul a fost dezinstalat. Aplicatiile gratuite cum ar fi Kazaa sau diferite playere media sunt insotite la instalare si de o parte de ad-ware.
-Malware : reprezinta orice program care are ca functie sa produca daune la nivel sofware sau hardware unui calculator (ex: virusii).
-Trackware : sunt programele care se folosesc de unele vulnerabilitati ale browserului de web pentru a trimite unui server sau persoane informatii despre site-urile accesate, informatiile cautate si obiceiurile de navigare ale utilizatorului.

Care e diferenta intre spyware si virusi ? :
-Virusii au ca scop sa afecteze cat mai multe calculatoare personale, in timp ce spyware-ul are ca scop raspandirea in internet .
-Virusii au de obicei o incarcatura periculoasa, vor sa cauzeze daune calculatorului infectat, in timp ce spyware-ul doar incetineste procesele calculatorului, adauga pop-up-uri si destabilizeaza browserul si are alte efecte enervante .

Cum aflu daca PC-ul meu are spyware ? :
-Cea mai eficienta metoda e scanarea lui cu un program dedicat acestui serviciu. Orice program anti-spyware are o versiune gratuita (de mediatizare) care poate fi descarcata de pe site-urile oficiale.

Folosesc un anti-spyware cunoscut dar lucrurile nu au revenit la normal, ce fac ? :
-In mod normal o singura scanare cu un program anti-spyware foarte bun ar trebui sa fie suficienta pentru calculatorul utilizatorului obisnuit. S-ar putea sa fie totusi nevoie de un al doilea program care sa scaneze din nou acelasi continut pentru a inlatura programele spyware si adware ce n-au fost detectate cu primul program.
-Programele anti-spyware contin o lista de actiuni tipice spyware-ului pe care acesta le poate identifica, ataca si inlatura.Odata cu evolutia programelor spyware si adware, si actiunile pe care acestea le desfasoare se pot inmulti si diversifica. Este imposibil ca un singur program anti-spyware sa recunoasca toate aceste actiuni, mai ales daca nu este ultima versiune lansata sau daca nu este cu update-urile la zi de aceea in cazurile mai deosebite se recomanda folosirea de programe separate pentru scanare.

P.S : Sper ca acest ghid sa va fie de foarte mare folos !
Avatar utilizator
Metin2 Private
Membru veteran
Membru veteran
Mesaje: 1876
Membru din: Lun Iul 04, 2016 12:31 am
Oraş: Ma-ta
Status: ********
Regat: Roşu
Caracter: Războinic
Breaslă: FIŢĂ

Sâm Oct 29, 2016 2:35 pm

Bravo
Imagine
https://www.youtube.com/watch?v=pptgMvp9uf8
Avatar utilizator
PvM Metin2 Server
Membru activ
Membru activ
Mesaje: 304
Membru din: Lun Sep 12, 2016 10:25 pm

Sâm Oct 29, 2016 7:32 pm

Bravo
Avatar utilizator
V0r7ek
Jucător
Jucător
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Aug 13, 2016 3:45 pm

Sâm Oct 29, 2016 8:27 pm

Bv
Avatar utilizator
Metin2 PvP
Membru onorific
Membru onorific
Mesaje: 2503
Membru din: Sâm Aug 06, 2016 6:46 pm
Regat: Roşu
Caracter: Ninja

Sâm Oct 29, 2016 8:35 pm

Bravo!
Avatar utilizator
Metin2 PvP
Membru onorific
Membru onorific
Mesaje: 2503
Membru din: Sâm Aug 06, 2016 6:46 pm
Regat: Roşu
Caracter: Ninja

Mar Noi 01, 2016 7:06 am

Topic închis!
Închis