[GHID] Protejeaza-ti calculatorul de Phishing

Aici ajung toate subiectele care încalcă regulamentul forumului. Metin2 PvP Server MT2
Închis
Avatar utilizator
Metin2 PvM Server
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 688
Membru din: Vin Oct 14, 2016 11:53 am

Sâm Oct 29, 2016 3:18 am

Buna ziua , in acest topic am sa va vorbesc in mare despre PHISHING !
Fiti foarte atenti ! : ...

Ce este phishingul ? :
-Phishingul consta in trimiterea de e-mailuri care au ca si expeditor fals diverse institutii cu care potentiala victima are anumite relatii (de ex: banci, magazine on-line etc). Aceste e-mailuri de obicei directioneaza userii catre anumite site-uri unde sunt rugati sa-si actualizeze diverse informatii sau sa introduca date personale.
Aceste site-uri imita foarte bine structura celor originale insa sunt gazduite de catre persoane rau intentionate care urmaresc obtinerea de foloase materiale

Ce trebuie sa stim despre phishing ? :
-La prima vedere tentativele de phishing pot trece neobservate insa sunt cateva lucruri de care ar trebui sa tinem cont atunci cand primim un e-mail ce pare a fi de la una din insitutiile cu care colaboram.

-De regula toate urmeaza aceeasi structura :

-Introducerea :
Salutul este generic, de exemplu : "Stimate client". De obicei companiile cu care colaborati, personalizeaza e-mailurile cu numele dumneavoastra.

-Avertizarea :
Vi se transmite faptul ca in urma unor investigatii au fost descoperite cateva nereguli la conturile domneavoastra si vi se cer informatiile personale. Majoritatea companiilor nu procedeaza asa, este putin probabil ca un colaborator de-al dumneavoastra sa va solicite informatii confidentiale prin e-mail.
In cazul in care nu urmati instructiunile din e-mail intr-un interval de timp destul de scurt sunteti amenintat cu dezactivarea conturilor, pierderea banilor etc.

-Redirectionarea :
Vi se cere sa intrati imediat pe o anumit pagina web, accesand un link din cadrul e-mailului. Pe pagina respectiva ar trebui sa introduceti informatii cu caracter general ca numele dumneavoastra insa si cele cu caracter privat: coduri pin, coduri numerice personale, adrese detaliate, numere de telefon etc.
Retineti faptul ca nu toate paginile care arata a fi "oficiale", chiar sunt. Linkurile pe care ar trebui sa dati click sunt mai lungi in comparatie cu cele obisnuite si adesea contin simbolul ''@'' .

Cum ne putem proteja ? :
Persoanele din spatele phisingului se bazeaza pe naivitatea utilizatorilor. Nu exista o metoda de protectie 100% sigura atata timp cat totul depinde de factorul uman. Practic orice utilizator de e-mail este o potentiala victima. Cunoscand cele cateva reguli esentiale despre comunicarea prin e-mail si luandu-ne toate masurile de precautie, ne putem feri de astfel de raufacatori

P.S : Sper ca acest ghid sa va fie de foarte mare folos .
Avatar utilizator
V0r7ek
Jucător
Jucător
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Aug 13, 2016 3:45 pm

Sâm Oct 29, 2016 8:27 pm

bv
Avatar utilizator
Metin2 PvP
Membru onorific
Membru onorific
Mesaje: 2503
Membru din: Sâm Aug 06, 2016 6:46 pm
Regat: Roşu
Caracter: Ninja

Sâm Oct 29, 2016 8:36 pm

Bravo!
Avatar utilizator
PvM Metin2 Server
Membru activ
Membru activ
Mesaje: 304
Membru din: Lun Sep 12, 2016 10:25 pm

Dum Oct 30, 2016 10:04 am

Bravo
Avatar utilizator
Metin2 Private
Membru veteran
Membru veteran
Mesaje: 1876
Membru din: Lun Iul 04, 2016 12:31 am
Oraş: Ma-ta
Status: ********
Regat: Roşu
Caracter: Războinic
Breaslă: FIŢĂ

Lun Oct 31, 2016 6:12 pm

Bv
Imagine
https://www.youtube.com/watch?v=pptgMvp9uf8
Avatar utilizator
Metin2 PvP
Membru onorific
Membru onorific
Mesaje: 2503
Membru din: Sâm Aug 06, 2016 6:46 pm
Regat: Roşu
Caracter: Ninja

Mar Noi 01, 2016 7:04 am

Topic închis!
Închis